
Washington Capitals oli voittovuorossa torstaina playoff-sarjassa Boston Bruinsia vastaan. Kotikentällään pelannut Washington kukisti tulokasvahtinsa Braden Holtbyn johdolla Bostonin 2-1 ja tasoitti ottelusarjan voitot lukemiin 2-2.
Holtby pysäytti Washingtonin tolppien välissä 44 laukausta. Kaukalon tapahtumia varsinkin avaus- ja päätöserässä hallinneen Bostonin Tim Thomasille merkittiin 19 torjuntaa.
Holtby oli päästänyt edellisessä ottelussa neljä kiekkoa taakseen, mutta 22-vuotias kanadalainen oli toipunut vaisusta iltapuhteestaan.
– Tämä vain osoittaa kuinka hyvä hän (Holtby) on ja kuinka paksu nahka hänellä on, että hän pystyy toipumaan päästettyään neljä maalia edellisessä ottelussa. Ja ihmiset varmaan epäilivät, että padot olivat auenneet. Hänen pelinsä oli veteraanin tyyppinen vastaus, Capitalsin puolustajista eniten jääaikaa saanut Karl Alzner kehui Holtbya Washington Post -lehdelle.
Holtbysta tuli Washingtonin aloittava veräjänvartija pudotuspeleihin, kun vakituiset NHL-vahdit Tomas Vokoun ja Michal Neuvirth ovat molemmat sairaslistalla.
Washington meni 1-0 -johtoon jo 82 sekunnin pelin jälkeen. Capitals pääsi hyökkäämään kahdella yhtä vastaan ja Marcus Johansson ohitti Thomasin Brooks Laichin tarjoilusta.
Boston tasoitti avauserän jälkipuoliskolla. Washingtonin Alexander Ovechkin kaatui hyökkäysalueella ja menetti kiekon. Bruins pääsi vastaiskuun kolmella yhtä vastaan. Kiekon ylös tuonut Rich Peverley piti ratkaisun omissa käsissään ja ampui pelivälineen sisään Holtbyn jalkojen välistä.
Ratkaisu nähtiin toisen erän lopussa, kun Bostonin Patrice Bergeron joutui jäähylle. Washingtonin Alexander Semin sai kiekon vasemmassa laidassa ja ampui aloituspisteen kohdalta täysin vastustamattoman rannelaukauksen, jota Thomas ei pystynyt pysäyttämään.
Boston painoi päätöserässä päälle kuin klassinen yleinen syyttäjä ja vei 20-minuuttisen laukaukset nimiinsä 13-3. Holtby piti kuitenkin Washingtonia pystyssä ja punaisiin pukeutunut Verizon Centerin yleisö pääsi juhlimaan voittoa.
Washington joutui kaukaloon ilman tähtisentteri Nicklas Bäckströmiä, joka kärsi yhden ottelun pituisen pelikieltonsa. Bäckströmin korvasi veteraanilaituri Mike Knuble. Capitals oli lisäksi saanut puolustaja John Erskinen sairastuvalta kokoonpanoon, mikä tiesi Jeff Schultzille katsomokomennusta.
Boston esiintyi samassa kokoonpanossa, jossa se on pelannut kaikki neljä ottelua.
Bruinsilla ja Capitalsilla on edessän kiireinen viikoloppu. Joukkueet kohtaavat lauantaina Bostonissa ja sunnuntaina Washingtonissa.
WASHINGTON – BOSTON2-1 (1-1,1-0,0-0)
1-0 Marcus Johansson (Brooks Laich) 1:22
1-1 Rich Peverley (Gregory Campbell) 13:12
2-1 Alexander Semin (Keith Aucoin, Alexander Ovechkin) yv 38:43
Maalivahdit
WSH: Braden Holtby 45 laukausta/44 torjuntaa
BOS: Tim Thomas 21/19
Tuukka Rask, Boston sairaslistalla
Voitot tasan 2-2