
Ilveksen ja Tapparan välinen odotettu puolivälieräsarja käynnistyi tänään keskiviikkona.
Ilveksen ja Tapparan välisiä pudotuspelisarjoja on odotettu kuin kuuta nousevaa sen jälkeen, kun joukkueet olivat edellisen kerran vastakkain keväällä 2017.
Oli siis odotettavissa, että yleisö ryntää peleihin sankoin joukoin paikan päälle, mutta näin ei ole käynyt.
Sosiaalisessa mediassa on nimittäin jaettu kuvia, missä Nokia-areenalla näkyy paljon tyhjiä penkkejä.
Pelkkien kuvien perusteella on vaikea arvioida illan yleisömäärää, mutta nyt vaikuttaisi kuitenkin siltä, ettei peli ole ainakaan läheskään loppuunmyyty.
Ilves ja Tappara ovat ensimmäisen erän jälkeen tasatilanteessa 1-1. Tappara on voittanut kolme edellistä Suomen mestaruutta, mutta tähän sarjaan se lähti altavastaajana. Ilveksen edellisestä mestaruudesta on sen sijaan kulunut jo 40 vuotta.