
Tampereen Ilveksen kausi jääkiekon SM-liigassa päättyi jälleen valtavaan pettymykseen. Tällä kertaa Ilveksen tie nousi pystyyn taas välierissä.
Ilves on tehnyt nousua SM-liigan huipulle jo vuosia, mutta edellisestä ”Tupsukorvien” Suomen mestaruudesta tulee ensi keväänä kuluneeksi jo 41 vuotta.
Tämäkään kevät ei tuonut täyttymystä. KalPa vei välieräsarjan nimiinsä otteluvoitoin 4-2.
Ilveksen päävalmentaja Tommi Niemelä teki ratkaisevan pelin jälkeen selväksi, miksi tie nousi taas liian aikaisin pystyyn.
– Me ei voitettu täällä Kuopiossa kertaakaan. Kaksi peliä meni jatkoajalle. Kun et pysty sitä tekemään ja häviät kerran kotona, niin vastustaja on silloin ollut pikkaisen parempi ja se täytyy hyväksyä, Niemelä sanoi.
Ilveksen kausi ei päättynyt maanantai-iltaan. Edessä on vielä pronssiottelu runkosarjan ykköstä Rauman Lukkoa vastaan, joka hävisi välierissä SaiPalle.
– Kausi on meillä lähtökohtaisesti vielä kesken ja tämä matka, mitä olemme nyt lähteneet yhteisönä vähän eri tavalla tekemään. Se on ehkä sellainen iso juttu, mikä meillä on jo tässä vaiheessa mielessä, Niemelä muistutti.