Jääkiekon naisten MM-kisojen 2021 alkuun on kuukausi aikaa. Suomen joukkue on nimetty.

Suomen Jääkiekkoliitto julkisti joukkueen keskiviikkona. Joukkuetta valmentaa Pasi Mustonen.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Joukkueen vahvuudesta löytyy 25 pelaajaa, joista maalivahteja on kolme ja kenttäpelaajia 22. Merkittävin poissaolija on maalivahti Noora Räty. Räty oli ilmoittanut maajoukkueen johdolle jo tammikuussa jättävänsä MM-kisat väliin.

– Tästä ei julkisesti kerrottu mihinkään ja pidettiin kulissia yllä. Omalle lähipiirille oli selvää, että tämä ei ole ns. mun kausi ja toukokuulle on ihan muita suunnitelmia kuin jääkiekon pelaaminen, Räty kirjoitti Instagramissa maaliskuussa.

MM-kisat käydään Kanadassa 6. toukokuuta alkaen. Suomen naisilla ei ole yhtään kultaa MM- tai olympiatasolta, ja hopeamitaleitakin on vain yksi (MM-kisoista). Pronssimitaleita on 15 kappaletta.

Suomen naisten MM-joukkue 2021:
www.leijonat.fi/index.php/maajoukkueet/naisleijonat/2020-21/mm2021/item/41083-naisleijonat-kanadan-mm-kisoihin-nimetty#813785cc

LUE MYÖS: Näkökulma: Itävallan kehitystarina viemässä yllättäjän puolivälieriin (LeijonaUutiset.fi)