Jaromir Jagr oli NHL-toimittajien raadin valinta sarjan historian parhaaksi laitahyökkääjäksi kausilta 1967-2020.

Jagr jätti taakseen muun muassa Mike Bossyn (2.), Jari Kurrin (5.) ja Teemu Selänteen (6.). 13 äänestäjästä 10 sijoitti hänet ykköseksi.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Tshekkilegenda päätti fiilistellä valintaa sosiaalisessa mediassa.

– En tykkää kehua itseäni, sillä tiedän ylpeyden käyvän lankeemuksen edellä. Ymmärrän, että ilman Jumalaa, vanhempiani ja ihmisiä, jotka auttoivat minua, en olisi koskaan saavuttanut mitään, mutta teen tänään poikkeuksen. 13 NHL-toimittajaa äänesti vuosien 1967–2020 parasta oikeaa laitahyökkääjää. Kymmenen laittoi minut ykköseksi. Kiitos. Arvostan tätä paljon, kirjoitti Jagr.

Jagr teki NHL:ssä 766 maalia, ja hänen edellään on tuossa tilastossa tällä hetkellä vain kaksikko Wayne Gretzky ja Gordie Howe. Kautta aikojen pistetilastossa hän on Gretzkyn jälkeen kakkosena 1 921 pisteellään.

LUE MYÖS: Näkökulma: Se taisi olla tässä – kaksi Kultaleijonaa lopettaa uransa? (LeijonaUutiset.fi)