
Kanadalaisen TSN-kanavan mukaan Kansainvälinen jääkiekkoliitto IIHF tutkii kahta kurinpitotapausta nuorten MM-kisojen torstain puolivälieräottelusta Suomi-USA. Suomi voitti ottelun 1-0 ja eteni välieriin, joissa vastaan tulee Kanada.
TSN:n toimittaja Bob McKenzien mukaan USA:lle on kerrottu, että ainoa heitä koskeva tapaus on John Beecherin selkään kohdistunut taklaus. Mikäli TSN:n tiedot pitävät paikkansa, niin toinen tapaus koskisi Nuoria Leijonia.
Mitään ei ole vahvistettu, mutta TSN spekuloi, että kyseessä olisi Suomen Kristian Tanuksen kyynärpäätaklaus USA:n Jack Druryn päähän. Tilanteesta ei vihelletty jäähyä.
Mikäli Tanus joutuisi pelikieltoon, olisi se karmaiseva isku Nuorille Leijonille. Hän on ollut tehoillaan 2+6=8 Suomen paras pistemies nuorten MM-turanuksessa.
Suomi menetti jo turnauksen alussa ykkössentterinsä Rasmus Kuparin, jonka kisat päättyivät loukkaantumiseen.