
Carolina Hurricanes ilmoitti perjantaina solmineensa kahden vuoden mittaisen sopimuksen puolustaja Aleksandr Nikishinin kanssa. Nikishin liittyy Hurricanesin NHL-miehistöön heti kun viisumiasiat on saatu järjestettyä.
Nikishin, 23, on hurjastellut kolmella viime kaudella KHL:ssä Pietarin SKA:ssa 193 ottelussa 45+112=157 pistettä. Hän on monien papereissa yksi maailman parhaista NHL:n ulkopuolella kiekkoilleista pelaajista.
– Nikishinissä on loistavaa hänen monipuolisuutensa. Hän on puolustaja, joka sopii hyvänä luistelijana pelityyliimme. Hänessä on myös hiekkapaperia ja ilkeyttä, mitä jokainen seura haluaisi. Hän on jakanut kovia taklauksia, Carolinan apulais-GM Darren Yorke kuvaili seuran verkkosivuilla.
Myös puolustaja Zeev Buium on hyppäämässä NHL-jäille. Buium ei ole vielä virallisesti solminut sopimusta Minnesota Wildin kanssa, mutta The Athleticin mukaan GM Bill Guerin kertoi paikalliselle radioasemalle, että superlupaus liittyy joukkueen vahvuuteen lähipäivinä.
– Buium tulee pelaamaan. Nämä pojat ovat erilaisia. He ovat valmiita tähän hommaan, Guerin kommentoi Buiumia The Athleticin mukaan.
Buium, 19, on kaksinkertainen nuorten maailmanmestari. Minnesota nappasi yhdysvaltalaispuolustajan kesän 2024 NHL Draftissa numerolla 12. Hän on viettänyt viimeiset kaksi kautta USA:n yliopistosarjan Denver Pioneersissa.