Jääkiekon SM-liigan välierät jatkuvat maanantaina. KalPa johtaa Ilvestä vastaan voitoin 3–2 ja isännöi tamperelaisia. SaiPa taas on samassa tilanteessa Lukkoa vastaan.

Ilves pitkitti sarjaa perjantaina, kun se kukisti KalPan tiukan taiston jälkeen maalein 3–1. KalPan päävalmentaja Petri Karjalainen on ennakoinut tulevaa taistoa seuran verkkosivuilla.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Pelasimme perjantaina ihan hyvän pelin. Tulimme otteluun varsin hyvin ja pystyimme vastaamaan Ilveksen paineistamiseen.

– Hävisimme erikoistilanteet, mutta viidellä viittä vastaan saimme tarpeeksi maalipaikkoja, joita emme vain pystyneet hyödyntämään. Pyritään olemaan maanantaina jälleen hieman parempia, Karjalainen kommentoi.

KalPan ennakossa otettiin esille, että kuopiolaiset eivät ole tehneet sarjassa vielä yhtään maalia ylivoimalla, vaikka tasakentällisin on kulkenut hyvin.

LUE MYÖS: Haastattelu: 29 vuoden odotus päättyi villeihin voitonjuhliin – ”4 päivää on juhlittu” (Siniviiva.fi)