Jääkiekon SM-liigassa nähtiin lauantaina karuja murskalukemia. KooKoo murjoi sarjajumbo Jukurit maalein 7-1.

Petter Emanuelsson kuritti Jukureita tehoilla 2+1, Oskari Luoto syötti kolme maalia ja Veeti Miettinen teki KooKoolle kaksi maalia.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Jonne Virtasen komentoon siirtynyt Jukurit on viihtynyt koko kauden sarjajumbona. Piste-ero eteenpäin on nyt sen verran suuri, että Mikkelissä voidaan alkaa valmistautumaan jo play-out-sarjaan runkosarjan jälkeen.

KalPa vastasi illan toisesta isonumeroisesta tuloksesta, kun se murjoi JYPin maalein 8-1.

Mestarisuosikkina kauteen lähtenyt Lahden Pelicans on kauden ylivoimaisesti suurin floppi. Lauantaina se hävisi jälleen. HPK oli jälleen sitä etevämpi ja voitti maalein 4-1. Perjantaina HPK kaatoi lahtelaiset maalein 3-1.

Myös Lahdessa aletaan jo hiljalleen olemaan siinä tilanteessa, että play-out-sarja kutsuu. Pelicansin isot rahalliset panostukset ovat valuneet kuin vesi hanhen selästä.

LUE MYÖS: Näkökulma: Jarmo Kekäläinen selvä merkki – jotain järisyttävää Liigassa tekeillä (KiekkoUutiset.fi)