NHL:n finaalisarjassa itsensä loukannut Tampa Bayn tähtisentteri Tyler Johnsonin toipuminen on vienyt koko kesän.

Viime kaudella todellisen läpimurron maailman parhaaseen kiekkoliigaan tehnyt Johnson, 24, mursi ranteensa viime kevään Stanley Cupin finaalisarjassa Chicago Blackhawksia vastaan. Rannevamma saattaa vaikeuttaa sentterin osallistumista myös joukkueen harjoitusleirille.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– En osaa sanoa olenko vielä 100 prosentisessa kunnossa, mutta sinne suuntaan ollaan menossa.Se (ranne) tuntuu joka päivä paremmalta. Se on nyt sellainen asia, mikä vahvistuu koko ajan ja tulee paremmaksi, Johnson sanoi Tampa Bay Tribunelle.

Johnson pelasi huikeat pudotuspelit, mutta kausi päättyi loukkaantumisen ja etenkin finaalitappion vuoksi suureksi pettymykseksi.

– Kun pääset pelaamaan Stanley Cupista sitä miettii koko loppuelämänsä. En ollut silloin täysin kunnossa, mutta eihän kukaan ole enää siinä vaiheessa kautta. Minä olin valitettavasti vain ehkä pahemmassa jamassa kuin muut, Johnson pohti.

NHL-kausi alkaa 7. lokakuuta.

LUE MYÖS: Haastattelu: Asiantuntija varoittaa HJK:ta – ”Se johtaa moniin virheisiin” (LeijonaUutiset.fi)