Myrskyn silmässä moneltakin osin olleen Helsingin IFK:n kausi päättyi SM-liigassa valtavaan pettymykseen. IFK:n fanit ovat vaatineet päävalmentaja Ville Peltoselle potkuja.

HIFK:n johto ei ole vielä kommentoinut Peltosen asemaa. HIFK lupasi SaiPalle tylyllä tavalla hävityn puolivälieräsarjan jälkeen tiedotteessaan, että se kertoo tulevista suuntaviivoistaan tarkemmin huhtikuun aikana.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

MTV Urheilu kysyi keskiviikkona HIFK:n toimitusjohtajalta Alexander Sneenilta, onko Peltosella seurajohdon täysi luottamus takanaan?

– En lähde kommentoimaan niitä. Niin kuin tiedotteessa sanottiin aikaisemmin, nyt tehdään syväanalyysi ja sen jälkeen palataan action pointeille, Sneen oli vastannut.

Sneen kertoo, että IFK:n aikomus on yrittää pitää siitä aikataulusta kiinni, mitä tiedotettiin.

– On ollut kiireistä. On ollut monta, monta palaveria ja vielä jatkuu. Tänään oli aamulla ja huomenna aamulla jatkuu.

LUE MYÖS: Haastattelu: 29 vuoden odotus päättyi villeihin voitonjuhliin – ”4 päivää on juhlittu” (Siniviiva.fi)