
New Jersey Devils murjoi lauantaina jääkiekon NHL:ssä New York Rangersin 4-0 ja aiheutti samalla todella pahan iskun naapurinsa pudotuspelihaaveille.
Timo Meier teki Devilsille kaksi maalia ja Nico Hischier teki yhden maalin ja syötti kaksi osumaa.
Jesper Bratt oli myös pelipäällä ja teki tehot 1+1. Jacob Markström oli myös yksi ottelun hahmosta. Hän piti maalinsa puhtaana ja torjui kaikki Rangersin 26 laukausta.
Devils on voittanut nyt jo kolme ottelua putkeen ja on kuudentena itäisessä konferenssissa. Devilsin pudotuspelipaikka on käytännössä jo varma.
Manhattanilla häämöttää sen sijaan jo kesäloma. Rangers on itäisessä konferenssissa yhdeksäntenä ja kaksi pistettä pudotuspeliviivan alapuolella.
Rangers on ollut NHL:n kroonisia alisuorittajia. Suurista odotuksista huolimatta Rangers on onnistunut lähes aina pettämään odotukset.
Original six-seura vieraili kesällä 2014 Stanley Cup-finaaleissa, mutta hävisi ne Los Angeles Kingsille. Rangersin edellinen Stanley Cup on yli 30 vuoden takaa kesältä 1994. Silloin kannua juhli myös Esa Tikkanen.
Katso Devils-Rangers-ottelun huippuhetket alta.