
NHL-seura New Jersey Devils on kokenut synkän takaiskun, kun seuran ykköstähti Jack Hughes on joutunut sivuun peleistä loukkaantumisen vuoksi.
Hughes loukkaantui sunnuntaina ottelussa Vegas Golden Knightsia vastaan ja jätti pelin kesken.
Hughesin loukkaantuminen tapahtui pelottavassa tilanteessa. Hughes syöksyi pää edellä päin laitaa.
Tiistaina vahvistettiin, ettei Hughes ole tiistaina Devilsin kokoonpanossa, kun joukkue kohtaa vieraskentällä Dallas Starsin.
– Hänen tilannettaan arvioidaan edelleen, Devilsin päävalmentaja Sheldon Keefe sanoi NHL:n verkkosivuilla.
– Hänelle on tehty kokeita, mutta meillä ei ole vielä tuloksia. Jack on erittäin tärkeä pelaaja joukkueelle, ja koko ryhmä kokee myötätuntoa häntä kohtaan. Loukkaantumiset ovat kuitenkin osa tämän lajin luonnetta. Nyt meidän on parannettava sekä yksilö- että joukkuetasolla, Keefe vaati.
Hughes on todella tärkeä palanen Devilsin palapelissä. Yhdysvaltalainen on ollut tälläkin kaudella Devilsin paras maalintekijä ja pistemies.
Kesän 2019 koko NHL:n ykkösvaraus on pelannut tällä kaudella Devilsissä 62 ottelua ja tehnyt niissä tehot 27+43=70.