
Viime kaudella ruotsalaista Timrå IK:ta valmentanut Olli Jokinen on HIFK:n uusi päävalmentaja. Perjantaina solmittu sopimus on muotoa 2+1 ja koskee alkuvaiheessa vuosia 2025–2027.
HIFK:n päävalmentajaksi nouseva 47-vuotias Jokinen valmensi päättyneellä kaudella Timrå IK:n Ruotsin kivikovassa pääsarjassa runkosarjan sijalle kuusi. Lisäksi ”OJ” on valmentanut Mikkelin Jukureita ja perustanut Floridaan nuorten pelaajien kehittämiseen erikoistuneen Akatemian.
– Itselleni tärkeä asia on pelaajien kehittäminen. Haluan, että jokainen yksilö iästä riippumatta kehittyy kauden aikana. Ainoastaan sitä kautta joukkueesta tulee parempi, sanoo Jokinen HIFK:n tiedotteessa.
Pelaajaurallaan yli 1200 runkosarjaottelua NHL:ssa pelannut ja vahvan HIFK-taustan omaava Jokinen aloittaa työt välittömästi.
– Jokainen tietää, että HIFK:lla on erityinen paikka omassa sydämessäni. Seuran historia on huikea ja on kunnia-asia saada olla kehittämässä tarinaa myös penkin tällä puolella. Siinä missä moni puhuu haasteista, minä näen suuria mahdollisuuksia ja olen todella innoissani.
HIFK:n urheilujohtaja Janne Pesonen toteaa, että Jokinen oli seuran ykkösvaihtoehto jatkamaan Ville Peltosen työtä.
– Olemme tehneet seurassa viime vuoden aikana pitkän tähtäyksen urheilustrategian, jossa on analysoitu kaikki keskeiset osa-alueet joukkueen rakenteesta siihen, millaista peliä haluamme HIFK:n pelaavan. Erityisesti olemme korostaneet nuorten pelaajien roolia. Ollin vapautuminen jo tulevalle kaudelle ja hänen halu sitoutua useammaksi vuodeksi sopii tähän strategiaan loistavasti ja hän on huomisen HIFK:n näköinen valmentaja, toteaa Pesonen.