
HIFK ja SaiPan välinen SM-liigan puolivälieräsarja jatkuu tänään perjantaina Lappeenrannassa.
HIFK jäi sarjassa heti alkuun alakynteen, kun SaiPa voitti keskiviikkona Helsingissä 4-1 ja meni ottelusarjassa 1-0-johtoon.
HIFK on tehnyt toiseen otteluun pieniä muutoksia kokoonpanoonsa. Muun muassa Micke-Max Åsten ja Joonas Rask tekevät paluun nyt kokoonpanoon. Miika Roine on siirretty katsomon puolelle.
Rask, 35, saattaa olla HIFK:n kevään “salainen ase”. Rask on nimittäin tehnyt yleensä juuri pudotuspeleissä hurjaa tulosta.
Rask on pelannut HIFK:n paidassa 68 pudotuspeliä ja savonlinnalaislähtöinen hyökkääjä on iskenyt niissä kovat tehot 18+31=49. Tällä saldolla Rask on HIFK:n seurahistorian toiseksi paras pistemies pudotuspeleissä kautta aikain. SaPKo-kasvatin edellä tilastossa on vain Matti Hagman (20+36).
Raskin panokselle olisi nyt kysyntää. HIFK:lla ei olisi varaa jäädä SaiPa-sarjassa 0-2-tappiolle, sillä ottelut neljä ja mahdollinen viides ottelu pelataan Lappeenrannassa Nordiksen varaustilanteen vuoksi.