Jääkiekkoilija Peter Forsberg matkustaa joukkueensa MODOn mukana Sveitsiin ja aikoo pelata harjoitusturnauksessa. Forsberg on kärsinyt viime vuosina jatkuvista jalkavaivoista. 36-vuotian tähtisentterin mukaan Sveitsin reissu ei välttämättä tarkoita paluuta kaukaloon täysipäiväisesti.

– MODOlla on useita loukkaantumisia ja he tarvitsivat pelaajia, joten ajattelin lähteä mukaan, Forsberg kertoi paikalliselle Örnsköldsviks Allehanda -lehdelle.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Jalka tuntuu yleensä hyvältä kauden alussa ja sitten se ei toimikaan, Forsberg jatkoi.

Ruotsin maajoukkueen valmentaja Bengt-Åke Gustafsson on luvannut pitää Forsbergille paikkaa auki olympiakisoihin. Niin pitkälle ´Foppa´ ei kuitenkaan suunnittele.

– En ajattele olympiakisoja. Pelaan nyt pari harjoitusottelua, pidemmälle en ajattele,Forsberg sanoi.

Forsberg pystyi pelaamaan viime kaudella MODOn paidassa vain kolme ottelua. Kaudella 2007-08 hänet nähtiin NHL-kaukaloissa Coloradon riveissä yhdeksässä runkosarja- ja seitsemässä playoff-ottelussa.

LUE MYÖS: Näkökulma: Tämä mies kiinnostaa MM-tuotannossa – huippurekrytointi! (Siniviiva.fi)