
Jesse Puljujärvi on ollut Suomen alle 20-vuotiaiden maajoukkueen suurin tähti nuorten MM-kisoissa.
Suomi on tehnyt nuorten MM-kisoissa mukavat 23 maalia, mutta myös omiin on mennyt 13 osumaa. Vertailun vuoksi lohkon voittaja Venäjä päästi omiin vain seitsemän maalia ja A-lohkon voittanut Ruotsi vain viisi osumaa.
– Olen niin vähän pelannut vasta miesten mukana. Onhan tämä junnuissa aika usein tällaista. Maaleja tulee paljon, Puljujärvi mietti.
Suomen suurin heikkous on ollut juuri puolustuspelaaminen. Hyökkäyksen suhteen Nuoret Leijonat eivät kalpene kenellekään.
– Kyllä se pitää laittaa kuntoon. Varsinkin kun tulee huippumaat vastaan, niin kyllähän me ollaan tuolla puolustamisella lirissä, Puljujärvi linjasi.
Puljujärvellä itsellään kuitenkin kulkee. Kärppien pelaajasta tuli torstaina historian tehokkain alle 18-vuotias pelaaja nuorten MM-kisoissa. Puljujärvi on tehnyt turnauksessa komeat tehot 5+7=12.
– Ei kai se nyt huono juttu ainakaan ole, mutta joukkue edellä mennään ja keskitytään seuraavaan peliin, Puljujärvi linjasi.
Ville Hirvonen (@hirvonenville), Helsinki