
Helsingin Jokerit ei pystynyt vielä tänä keväänä nousemaan SM-liigaan. Ainakaan pelaamalla.
Jokerit hävisi liigakarsinnoissa Lahden Pelicansille, mutta pokaaliton jakso sentään katkesi Mestiksen mestaruuden myötä.
Jokerit oli edellisen kerran juhlinut mestaruutta keväällä 2002, kun se juhli silloisella Hartwall-areenalla Suomen mestaruutta. Sen jälkeen Jokerit alisuoritti SM-liigassa vuosia, kunnes lähti seikkailemaan KHL:ään 2014.
Jokerit Mestiksen ykköseksi valmentanut Risto Dufva korostaa kuitenkin sitä, ettei Jokereilla ole kiire minnekään. Tämänkään kauden joukkueessa ei otettu mitään taloudellisia riskejä.
– Itse asiassa oltiin yllättävän ylivoimaisia. Suurin osa meidän pelaajistamme oli Mestis-pelaajia, eikä tätä joukkuetta ollut rakennettu niin, että sillä olisi pakko nousta, Dufva korostaa Siniviiva.fin haastattelussa.