
Carolina Hurricanesin voittoputki on historiaa. Los Angeles Kings murskasi Carolinan kotonaan lauantain NHL-kierroksella 7-2.
Carolina oli voittanut kahdeksan edellistä otteluaan. Siitä vireestä ei ollut mitään jäljellä, kun Los Angeles paineli avauserässä 3-0 -johtoon ja kamppailun puolivälissä lukemat olivat jo 6-0.
Elokuvakaupungin juhlat käynnistyivät, kun Samuel Helenius kaivoi kiekon laidasta ja lähetti Adrian Kempen maalintekoon. Los Angelesin nelosketjussa vahvaa työtä tekevä Helenius nappasi tililleen NHL-uransa neljännen tehopisteen.
Carolina palautettiin tylysti maan pinnalle. Farmista nostettu Juha Jääskä joutui todistamaan rumaa tappiota plusmiinuslukemalla -3. Jääskä vietti kalenterivuoden alun Hurricanesin vahvuudessa, mutta oli pelannut viimeiset puolitoista kuukautta farmissa.
Sekä Los Angeles että Carolina lukeutuvat NHL:n kuumimpiin joukkueisiin. Kings on nyt voittanut viimeisestä kahdeksasta ottelstaan seitsemän.
Carolinalla on tappiostaan huolimatta vahva ote Metropolitan-divisioonan toisesta sijasta. Los Angeles on tiukassa väännössä Pacific-divisioonan kärkisijoista Vegas Golden Knightsin ja Edmonton Oilersin kanssa.
Video: NHL.com