Carolina Hurricanes venytti voittoputkeaan lauantain NHL-kierroksella. Philadelphiassa vieraillut Hurricanes murskasi paikallisen Flyersin 5-0.

Sebastian Aho antoi alkutahdit Carolinan voitolle ensimmäisessä erässä. Hän syötti myöhemmin vieraiden kolmannen maalin.

Illan osuma oli Aholle kauden 25:s. Hän jakaa suomalaisten maalipörssin kolmatta sijaa. Edellä ovat vain Mikko Rantanen (29) ja Artturi Lehkonen (27).

Carolinan muista maaleista vastasivat kahdesti viimeistellyt Mark Jankowski, Taylor Hall ja puolustaja Scott Morrow, jolle osuma oli NHL-uran ensimmäinen. Viime viikolla hankittu Jankowski on heiluttanut verkkoa neljä kertaa Hurricanes-paidassa pelaamissaan neljässä ottelussa. Pjotr Koshetkov torjui Carolinan tolppien välissä kaikki 26 laukausta.

Carolina on nyt voittanut seitsemän ottelua putkeen. Hurricanes on tukevasti Metropolitan-divisioonan toisella sijalla, joka toisi kotiedun pudotuspelien ensimmäiselle kierrokselle. Edessä oleva Washington Capitals on 10 pisteen karkumatkalla. Perässä tuleva New Jersey Devils on puolestaan kahdeksan pistettä jäljessä Carolinaa.

Philadelphia majailee Itäisessä konferenssissa toiseksi viimeisenä ja on kahdeksan pisteen päässä playoff-viivasta.

Video: NHL.com

LUE MYÖS: Näkökulma: Tämä fakta tekee Kärppien kaudesta erityisen nolon (KiekkoUutiset.fi)