
Sebastian Aho teki seurahistoriaa, kun hänen edustamansa Carolina Hurricanes nappasi viime yön NHL-kierroksella jo seitsemännen voittonsa putkeen.
Carolina pöllytti vieraissa Philadelphia Flyersia 5-0 (2-0, 2-0, 1-0). Aho sivalsi ottelun voittomaaliksi jääneen avausosuman yhdeksännellä minuutilla.
Maali oli Aholle kauden 25:s. Aho on nyt pelannut NHL-urallaan jo seitsemän vähintään 25 maalin kautta. Vastaavaan Carolinan historiassa on yltänyt vain Ron Francis.
– Aina kun nimesi mainitaan hänen kaltaisensa pelaajan kanssa, se on epätodellista, Aho kommentoi NHL:n verkkosivuilla.
– Tämä on yhdeksäs kauteni NHL:ssä. Olen pelannut paljon pelejä tähän asti, ja toivottavasti paljon lisää on tulossa, Aho jatkoi.
Aho kuittasi ottelusta myös syöttöpisteen. Carolinan sisäistä pistepörssiä johtavalla Aholla on koossa 66 ottelusta 64 (25+39) tehopistettä.
Carolina Hurricanesin sankarikaartiin viime yön ottelussa lukeutui myös maalivahti Pjotr Kotshetkov, joka piti nollan 26 torjunnalla. Nollapeli oli Kotshetkoville hänen NHL-uransa kymmenes.
NHL:n tulokset 15.3.:
San Jose-Washington 1-5
Boston-Tampa Bay 2-6
Columbus-NY Rangers 0-4
Montreal-Florida 3-1
Philadelphia-Carolina 0-5
Toronto-Ottawa 2-4
Los Angeles-Nashville 1-0 ja.
Minnesota-St. Louis 1-5
Vancouver-Chicago 6-2