Jääkiekon SM-liigaseura Vaasan Sport tiedotti maanantaina, että puolustaja Miika Koivisto palaa kasvattajaseuraansa.

Sport tiedotti maanantaina, että Koivisto on tehnyt Sportin kanssa kaksivuotisen pelaajasopimuksen.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Urallaan MM-kultaa, Suomen mestaruuden, kaksi Ruotsin SHL-mestaruutta, kaksi Mestis-mestaruutta sekä Liigan puolustajien pistepörssin voittanut Koivisto palaa kasvattajaseuraansa. Koivistoa voidaankin eittämättä pitää yhtenä vaasalaisen junioripolun menestyneimmistä ja kirkkaimmista tähdistä kautta aikain, Sport hehkuttaa tiedotteessa.

Koivisto, 34, koki, että Sport on mennyt paljon eteenpäin ja juuri nyt oli oikea aika palata Vaasaan.

– Varmasti suurin syy sille, miksi paluu Sportiin tapahtuu juuri nyt juontaa juurensa niihin kaikkiin keskusteluihin toimiston ja joukkueen jäsenten kesken, joissa on käynyt selväksi, että Sportiin on saatu selkeästi uutta suuntaa ja seuran tavoitteiden punainen lanka on hyvin nähtävissä. Tietenkin myös nykyisin perheellisenä Vaasassa asuminen tuo helpotusta myös jään ulkopuoliseen elämään, Koivisto sanoi Sportin tiedotteessa.

Koivisto aloitti kauden 2024-2025 Oulun Kärpissä, mutta siirtyi kesken kauden Olli Jokisen valmentamaan Timrå IK:n riveihin.

Koivisto on tuttu näky vuosien varrelta myös Leijonien paidasta MM-kisoista. Viimeksi hän pelasi MM-kisoissa keväällä 2023.

LUE MYÖS: Näkökulma: Itävallan kehitystarina viemässä yllättäjän puolivälieriin (LeijonaUutiset.fi)