Ilves heräsi maanantaina eloon jääkiekon SM-liigan välierissä KalPaa vastaan. Ilves voitti KalPan 3-0 ja kavensi välieräsarjan tilanteeksi nyt 1-2.

Ilves oli ottelussa selvästi parempi. KalPa sai vähemmän maalipaikkoja ja oli myös hyvin tehoton niissä paikoissa, mitä se lopulta sai.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Keväisin pelit ratkaistaan usein erikoistilanteissa ja niissäkin Ilves on ollut nyt edellä.

Maanantain ottelussa Ilves teki kaksi maalia ylivoimalla. KalPakin sai kokeilla ylivoimaansa ihan riittävästi, mutta tulos oli karu.

KalPan ylivoima on sakannut jo pidempäänkin. Edellisessä seitsemässä ottelussa KalPa on saanut aikaiseksi vain yhden ylivoimamaalin.

KalPa kaipaisi kipeästi sentteri Jaakko Rissasta takaisin. Hän loukkaantui Ässät-puolivälieräsarjan kolmannessa ottelussa, eikä ole enää sen jälkeen pelannut.

Sota ei yhtä miestä kaipaa, mutta juuri nyt näyttäisi siltä, että KalPalle yksi Rissanenkin riittäisi.

LUE MYÖS: Haastattelu: Valmentajavelho hehkuttaa Liigan finaalijoukkueita – ”Molemmilla uniikki tarina” (Siniviiva.fi)