Suomalaisvalmentaja Jani Honkavaaran käskyttämä Djurgården meni torstaina jatkoon UEFA:n Konferenssiliigassa.

Djurgården voitti torstaina kreikkalaisen Pafosin maalein 3-0 ja eteni näin yhteismaalein 3-1 puolivälieriin.

Pafos oli voittanut ensimmäisen osan 1-0, joten Djurgårdenin paineet toisessa osaottelussa Tukholmassa olivat ihan tapissa.

Oskar Fallenius iski kotijoukkueen avausjaksolla 1-0-johtoon ja toisella jaksolla maalinteossa onnistuivat vielä Daniel Stensson ja Tokmac Chol Nguen.

Suomen maajoukkuepelaaja Rasmus Schüller pelasi hyvän ottelun. Hän syötti Stenssonin iskemän 2-0-maalin.

Suomalaisista myös Miro Tenho ja Adam Ståhl olivat Schüllerin lisäksi Djurgårdenin avauksessa. Santeri Haarala oli sen sijaan koko pelin ajan vaihtopenkillä.

Djurgården kohtaa puolivälierissä joko Borac Banja Lukan tai SK Rapidin.

Honkavaarasta tuli Djurgårdenin valmentaja viime joulukuussa. Sitä ennen häntä oltiin huhuttu myös Huuhkajien uudeksi päävalmentajaksi. Tehtävään valittiin lopulta tanskalainen Jacob Friis.

LUE MYÖS: Näkökulma: Tuhlaajapojan perintö – Neymarin päättymätön juhla (FutisUutiset.fi)