Jääkiekon Liigassa alkavat tällä viikolla pudotuspelit. Tappara ja Ilves ovat ylivoimaisesti suurimmat mestarisuosikit.

Tapparan ja Ilveksen vastustajat tulevat säälipudotuspelien ottelupareista Lukko-TPS ja KalPa-Sport. Näiden otteluparien voittajille ei ole povattu paljoa jakoa tamperelaisjoukkueita vastaan.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Mutta Digian tekoälyennuste nostaakin Lukon yllättäen pronssijoukkueeksi. Tappara voittaisi tekoälyn mukaan kultaa ja Pelicans hopeaa.

Tekoälyn näkemyksen erilaisuutta selittää tiukkojen puolivälieräsarjojen kääntyminen ennusteissa. Digia tekoäly pohjautuu pudotuspelikaavioon, jossa on peli peliltä kuvattu, mille voitoille tai tappioille ennuste kunkin joukkueen lopputuloksesta perustuu.

– Malli perustuu aiempien pelien dataan. Aina voi siis tulla yllätyksiä, jotka eivät ole historiadatasta nähtävissä. Esimerkiksi Kärpät vaihtoivat kesken kauden valmentajaa, minkä jälkeen peliote muuttui täysin, Digian teknologiajohtaja Juhana Juppo sanoo tiedotteessa.

Jupon mukaan tämän tyyppinen tekoälyennuste pääsee tuloksiin, kun muuttujia on paljon ja halutaan selvittää, mitkä niistä ovat tärkeitä lopputuloksen kannalta.

– Liiga-ennusteessa mallinnettiin satoja eri tekijöitä, jotka mahdollisesti voisivat vaikuttaa voittajajoukkueen ennusteeseen. Näistä tekijöistä lopulliseen malliin valikoitui noin 20 muuttujaa, joiden havaittiin vaikuttavan lopputulokseen eniten. Kun nyt pääsimme vertailemaan ennustetta runkosarjan lopputuloksiin, voi mallinnusta pitää onnistuneena, Juppo sanoo.

Lue myös:Olli Jokinen sai töitä toukokuulle

LUE MYÖS: Näkökulma: Tuhlaajapojan perintö – Neymarin päättymätön juhla (FutisUutiset.fi)