KalPa ei pystynyt katkaisemaan välieräsarjaa Ilvestä vastaan, vaan joutui taipumaan 1-3. Kaikki Ilveksen maalit tulivat ylivoimalla.

Tappiosta huolimatta KalPan päävalmentaja Petri Karjalainen ei laittanut päätään pensaaseen. Hänen oli varsin tyytyväinen suojattiensa esiintymiseen.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Me pelasimme ihan hyvän pelin. Meiltä oli hyvä sisääntulo ja pystyimme vastaamaan Ilveksen paineistamiseen ja molemmilla oli vaiheensa pelissä. Ei pystytty tekemään maaleja. Ei se sen kummempaa, Karjalainen aloitti.

– Hävisimme erikoistilanteet. Paikkoja kyllä saimme luotua ja oli paljon hyvää tuossa meidän pelaamisessa. Hengähdetään ja aletaan asettamaan katseita kohti viikonloppua.

Yksi KalPan akilleenkantaapää ottelusarjassa on ollut erikoistilanne pelaaminen. Ilveksen kaikki kolme maalia syntyivät ylivoimalla – vaikkakin viimeinen meni tyhjiin. Ilves johtaa otteluparin ylivoimamaaleja 6-0.

– Sitä pitää pystyä parantamaan. Se on yksi osa pelistä, Karjalainen muistutti.

Joukkueet kohtaavat seuraavaksi maanantaina Kuopiossa, jossa finaalipaikka on jälleen katkolla KalPalle.

LUE MYÖS: Haastattelu: SHL-mestari Eetu Koivistoinen hehkuttaa nuorta ”ritiläpäätä” (Siniviiva.fi)