Chelsealla on dilemma lainapelaaja Jadon Sanchon suhteen. Lontoolaisseura joutuu maksumieheksi pitäessään pelaajan tai päästäessään hänet pois.

Manchester Unitedissa epäsuosioon joutunut Sancho on viettänyt tämän kauden lainalla Chelseassa, mutta esitykset ovat jättäneet paljon toivomisen varaa. Lainatessaan hänet Chelsea sitoutui ostamaan hänet kesällä pysyvällä siirrolla.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Sanchon lainan yhteydessä osapuolet sopivat, että Chelsea ostaa hänet 30 miljoonalla eurolla tänä kesänä. Mikäli Chelsea kuitenkin haluaa palauttaa Sanchon takaisin Unitediin, on sen maksettava hänestä The Athleticin mukaan kuusi miljoonaa euroa sopimussakkona.

Chelsea aikoo tiettävästi taipua pienemmän pahan suuntaan ja maksaa sakko, sillä hän ei kuulu tällä hetkellä manageri Enzo Marescan luottomiehiin. Hänen edellisestä maalistaan on kulunut lähes neljä kuukautta.

Saksalaislehti Bild tietää kertoa, että Sancho saattaisi palata takaisin Dortmundiin. Hän siirtyi saksalaisseurasta Unitediin ja vietti siellä myös viime kauden lopun lainalla.

LUE MYÖS: Näkökulma: Jonne Virtanen voi naureskella Petteri Sihvoselle (KiekkoUutiset.fi)