
Tottenham on tällä hetkellä tukevasti Chelsean takataskussa Valioliigassa. Torstaina Chelsea otti jo neljännen perättäisen voittonsa Spursista.
Tällä kertaa Chelsea oli parempi maalein 1-0 ja otti todella arvokkaat pisteet paikallispelistä.
Blues oli oikeastaan kaikessa parempi ja ansaitsi voittonsa. Hieman tehokkaammalla viimeistelyllä numerot olisivat voineet olla sille tylymmätkin.
Yhden ja voittoon riittävän maalin Chelsea kuitenkin ottelussa teki. Heti toisen jakson alussa Cole Palmer keskitti ja Enzo Fernandez puski pallon boksista reppuun.
Palmer oli jälleen kentän näkyvimpiä hahmoja ja selvästi länsilontoolaisten paras pelaaja.
Ottelu oli paikallispelille ominaisesti hyvin kuuma. Chelsealle jaettiin ottelussa viisi keltaista korttia, kuten myös Tottenhamille. Puhetta riittää varmasti siitäkin, että VAR hylkäsi molemmilta joukkueilta yhden maalin.
Chelsea nousi voiton myötä 52 pisteeseen ja nousi samalla neljänneksi. Pisteen päässä oleva Manchester City putosi nyt viidenneksi. Valioliigan neljä parasta etenee ensi kauden Mestarien liigan, joten voitto oli Chelsealle äärimmäisen arvokas. Cityn jääminen neljän sakin ulkopuolelle olisi puolestaan täysi katastrofi Pep Guardiolan joukoille.
Tottenham on puolestaan pelannut täysin kelvottoman kauden. Se on Valioliigassa vasta sijalla 14. Sarjapaikka säilyy kyllä, mutta mitään muuta hyvää sanottavaa pohjoislontoolaisen kaudesta ei taida jäädä.