
Englanti kohtaa jalkapallon EM-kisojen lohkovaiheen viimeisessä ottelussa tiistaina Slovenian. Englannin avauskokoonpanosta on vuotanut tietoa julkisuuteen.
Englannin päävalmentaja Gareth Southgate on tekemässä mediatietojen mukaan ainakin yhden, mutta myös odotettavissa olleen muutoksen joukkueensa avauskokoonpanoon.
Liverpoolin Trent Alexander-Arnold pudotetaan penkille ja Chelsean keskikentällä vahvan kauden pelannut Conor Gallagher saa tilaisuutensa avauskokoonpanossa.
Englannin maajoukkue on ollut rajun kritiikin kohteena ja Gallagherin valinta on sekin jo ehditty kyseenalaistaa ennen virallista julkistamista.
– En usko, että Conor Gallagher on vastaus. Conor on vielä nuori kaveri, joka opettelee ammattiaan. Hänen työmääränsä on erittäin hyvä, mutta hänen syöttönsä eivät ole. Hän ei ole mielestäni vielä tarpeeksi hyvä avauskokoonpanoon, Sam Allardyce väittää No Tippy Tappy Football -podcastissa.
Englanti on vaisuista esityksistään huolimatta kahden ottelun jälkeen C-lohkon kärjessä neljällä pisteellä. Voitto Sloveniasta takaa siis Englannille varman jatkopaikan ja merkitsisi samalla sitä, että Saksa ei tule vastaan seuraavalla kierroksella.
Tasapelikin voi pitää Englannin lohkon piikkipaikalla. Tanskalla ja Slovenialla on koossa kaksi ja Serbialla yksi piste.
Lue myös:Harry Kane kertoi totuuksia – ”Jos olen rehellinen…”