
Jalkapallon Veikkausliigan kärkipäässä majailevat FC Lahti ja SJK iskivät maanantaina yhteen Lahdessa. Molemmilla oli alla hyvä tappioton putki. Putket jatkuivat, sillä ottelu päättyi tasan 1-1. Tasapelissä oli lahtelaisille kitkerä sivumaku, koska vieraat tasoittivat vain kaksi minuuttia ennen loppua.
– Ei tyydytä tulos, eikä oikein esityskään. SJK ei saanut liikaa paikkoja aikaiseksi, mutta meidän olisi pitänyt tehdä kaksi tai kolme maalia, Lahti-puolustaja Mikko Hauhia sanoi VeikkausTV:n lähetyksessä.
– Maalin jälkeen vetäydyttiin liian alas ja vähän passivoiduttiinkin. Toisella puoliajalla oli tarkoitus nostaa pakettia, mutta vähän samanlaiseksi se meni, jatkoi Hauhia.
Tasapelin ansiosta SJK piti paikkansa Veikkausliigan kakkosena, FC Lahti seuraa kolmannella tilalla. HJK johtaa liigaa ylivoimaisesti.