Suomen naisten jalkapallomaajoukkue Helmarit on nimetty EM-kisavuoden helmikuussa käynnistäviin Nations Leaguen vierasotteluihin Serbiaa ja Unkaria vastaan.

Päävalmentaja Marko Saloranta nimesi 24 pelaajaa Nations League -otteluihin Serbiaa ja Unkaria vastaan tiistaina mediatilaisuudessa Helsingissä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Tottenhamin keskikenttäpelaaja Eveliina Summanen on sivussa helmikuun otteluista loukkaantumisen takia.

Joukkueessa nähdään kaksi ensikertalaista, eli Växjö DFF:n laitapuolustaja Helmi Raijas ja Kuopion Palloseuran keskikenttäpelaaja Tao Stark. Raijas nimettiin ensimmäistä kertaa Helmareihin jo viime kesänä, mutta joutui silloin jäämään pois loukkaantumisen takia.

– Meillä oli viime vuonna paljon loukkaantumisia ja sama vähän jatkuu. Loukkaantuneista pelaajista ei ole ehtinyt kuntoon kauhean moni, vaikka useat ovat lähellä. Meillä on kuitenkin kasassa hyvä ryhmä. Pelaajillamme on ollut kiinnostavia siirtoja, monet ovat ottaneet hyviä askelia seurajoukkuerintamalla, Saloranta kommentoi Palloliiton tiedotteessa.

Helmareita vastaan Nations Leaguen B-liigan lohkossa asettuu Serbia, Unkari ja Valko-Venäjä. Helmarit kohtaa Serbian Stara Pazovassa perjantaina 21. helmikuuta ja Unkarin Budapestissa tiistaina 25. helmikuuta. Molemmat ottelut käynnistyvät Suomen aikaa kello 19.00 ja ovat katsottavissa Yle TV2:ssa.

Nations Leaguen tulokset määrittelevät, missä liigassa joukkueet pelaavat tulevissa MM-karsinnoissa.

Kilpailu toimii Suomelle myös tärkeänä valmistautumisena kesän Sveitsin EM-lopputurnaukseen, jossa Helmarit kohtaa alkulohkossa Islannin, Norjan ja Sveitsin.

Helmarit helmikuun Nations League -otteluissa:

Tinja-Riikka Korpela, Servette FC CF

Anna Tamminen, Hammarby IF

Anna Koivunen, Djurgårdens IF

Natalia Kuikka, Chicago Red Stars

Joanna Tynnilä, SK Brann

Eva Nyström, West Ham United

Emmi Siren, FC Nordsjaelland

Emma Koivisto, AC Milan

Helmi Raijas, Växjö DFF

Nora Heroum, U.C. Sampdoria

Nea Lehtola, SK Brann

Tao Stark, KuPS

Adelina Engman, Como

Katariina Kosola, Malmö FF

Vilma Koivisto, Linköpings FC

Oona Siren, West Ham United

Anni Hartikainen, FC Rosengård

Olga Ahtinen, Tottenham Hotspur FC

Ria Öling, Crystal Palace FC

Sanni Franssi, Real Sociedad

Linda Sällström, Vittsjö GIK

Heidi Kollanen, Vittsjö GIK

Oona Sevenius, FC Rosengård

Lilli Halttunen, Linköpings FC

LUE MYÖS: Näkökulma: MM-kisat eivät kiinnosta – kahden kovan maan joukkueet pettymyksiä (Siniviiva.fi)