Jalkapallon Veikkausliigassa pelaava Tampereen FC Ilves tiedottaa tehneensä kolmivuotisen sopimuksen maalivahti William Rosenlöfin kanssa. Peräti 201-senttinen Rosenlöf on vasta 16-vuotias. Hän on edustanut Suomea U16-maajoukkueessa.

Rosenlöf on käynyt testileireillä Chelsean ja Manchester Cityn organisaatioissa. Hän on innoissaan päästessään Ilvekseen maalivahtivalmentaja Mikko Kaveninoppiin.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Tulimme yhdessä agenttini kanssa siihen tulokseen, että Ilves olisi paras vaihtoehto kehittyä maalivahtina. Nyt tuntuu hyvältä päästä harjoittelemaan Kavenin johdolla, hän kertoo.

– Olen ollut kolme kertaa Chelsean testattavana ja kaksi kertaa Man Cityssä. Ne olivat molemmat mahtavia kokemuksia. Harjoitusmahdollisuudet olivat siellä maailmanluokkaa ja tempo oli paljon nopeanpaa kun Suomessa. Kaudella 2017 tavoitteenan on pysyä terveenä sekä saada paljon hyviä harjoituksia ja otteluita alle. Toiveena on myös päästä mukaan maajoukkueen kanssa, Rosenlöf jatkaa.

Ilveksellä on ensi kaudeksi 22 pelaajasopimusta.

https://twitter.com/IlvesEdustus/status/811813105948905472

LUE MYÖS: Näkökulma: Upottaako valmennus Jokerien ensi kevään varman mestaruuden merenpohjaan? (KiekkoUutiset.fi)