Huuhkajat jatkaa MM-karsintojaan perjantaina Georgiaa vastaan Unibetin jalkapalloasiantuntija Shefki Kuqin mielestä Georgian pitää kaatua. Kuqi harmittelee hyvään vireeseen päässeen veljensä Njazin loukkaantumista Suomen hyökkääjätilannetta silmällä pitäen.

Kuqi tuntee hyvin Georgia-pelin lähtötilanteen. Kolme pistettä olisi pakko ottaa,mutta odotettavissa on erittäin vaikea peli.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Ei missään nimessä helppo peli. Georgia on hankala vastus, joka puolustaa hyvin.Nämä ovat kuitenkin niitä paikkoja, joissa voittoja pitää alkaa ottamaan. Suomi pelaaharjoituspelit hyvin, mutta karsinnassa tuloksia ei ole vielä saatu samalla tavalla.Se on normaalia nuorelle joukkueelle, joka on vasta kasvamassa yhteen, Hibernianinhyökkääjä näkee.

– Kaiken järjen mukaan tämä pitäisi kuitenkin hoitaa, varsinkin himassa. Uskon kyllä, että Suomi voittaa. Tasainen peli, mutta kotikentästä saa näissä peleissä sen ratkaisevan edun, Kuqi uskoo.

Shefki harmittelee viisi maaottelumaalia iskeneen veljensä Njazin loukkantumistatärkeän ottelun alla. Kreikan liigan Atromitosia edustava Njazi on aloittanut kautensa pirteästi.

– Njazi olisi varmasti tuonut voimaa hyökkäykseen ja paininut Georgian toppareita vastaan. Hän oli oman joukkueensa avauksessa Olympiakosta ja Panathinaikosta vastaan, ja pelasi hyvin niissä peleissä. Mutta treeneissä tuli sitten pieni repeämä, joka pitää sivussa pari viikkoa. On harmi juttu, että tällaista tapahtuu, kun Njazi on päässyt kunnolla mukaan uuteen joukkueeseen ja hyvään vireeseen.

– Suomi tarvitsee kaikki hyökkääjät, jotka pelaavat säännöllisesti. Itseluottamuksen pitää olla kunnossa, jotta osuu silloin, kun paikka tulee. Meillä oli myös Ranskaa vastaan omat paikkamme, ja niissä pitää pystyä ratkaisemaan, Kuqi totesi.

LUE MYÖS: Näkökulma: Upottaako valmennus Jokerien ensi kevään varman mestaruuden merenpohjaan? (KiekkoUutiset.fi)