Jalkapallohyökkääjä Luis Suarez on jälleen puremiskohun keskellä. Tällä kertaa uhrina oli kuitenkin hänen oma joukkuekaverinsa.

Inter Miami kohtasi kuumaverisessä ottelussa Los Angeles FC:n, joka päättyi Miamin 3-1-voittoon Lionel Messin kahden maalin johtamana. Isoimmat otsikot revittiin kuitenkin Suarezista.

Ottelussa syntyi kärhämä Inter Miamin ja Los Angelesin pelaajien välillä. Suarez oli joukon mukana, kun hänen joukkuekaverinsa Jordi Alba otti häntä olkapäästä kiinni.

Suarez oli suu ammollaan matkalla puremaan Alban sormia ja videokuvien perusteella saattoi näykätä tätä ennen kuin huomasi ketä oli puremassa.

Suarezilla on historiaa vastustajien puremisesta. Vuonna 2013 hän puraisi Chelsean Branislav Ivanovicia, josta hänelle seurasi kymmenen ottelun pelikielto.

Seuraavan vuoden MM-kisoissa Suarez puraisi Italian toppari Giorgio Chielliniä olkapäästä. Siitä hänelle rapsahti yhdeksän maaottelun pelikielto, joka piti hänet sivussa maajoukkueesta lähes kauden vuoden ajan.

LUE MYÖS: Haastattelu: Valmentajavelho hehkuttaa Liigan finaalijoukkueita – ”Molemmilla uniikki tarina” (Siniviiva.fi)