Manchester Cityn tähtimaalivahti Edersonista on tulossa seuraava merkittävä jalkapallotähti, joka siirtyy Saudi-Arabiaan.

Edersonin on huhuttu lähtevän Ethihadilta ensi kesänä. Myös City on valmis päästämään maalivahtinsa menemään.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Jossain vaiheessa Edersonia huhuttiin José Mourinhon valmentamaan Fenerbahceen, mutta sittemmin tuo huhu on muuttunut kylmäksi.

Nyt tuorein huhu kertoo, että Saudi-Arabian pääsarjassa pelaava Al-Ittihad on pestaamassa Edersonin.

Al-Ittihadin tavoitteena on menestyä ensi kaudella kansallisella tasolla, ja myös paikallisissa cup-kilpailuissa. Tähän tarkoitukseen se tarvitsee luotettavan ”ykköskorin” maalivahdin.

LUE MYÖS: Teuvo Teräväinen ja Eeli Tolvanen taistelevat MM-kisojen tehotilastojen voitosta (LeijonaUutiset.fi)