
Manchester United ja Tottenham selvittivät vaikeutensa jalkapallon Eurooppa-liigassa torstaina ja etenivät molemmat puolivälieriin.
ManU oli pelannut ensimmäisessä osassa 1-1-tasapelin Real Sociedadin kanssa, mutta toisen osaottelun se voitti kahdella Bruno Fernandesin hattutempun myötä 4-1 ja eteni yhteismaalein 5-2 jatkoon.
Jon Aranburun saama suora punainen kortti reilun tunnin pelaamisen jälkeen vaikeutti Real Sociedadin kiriä huomattavasti ja espanjalaisen korttipakka sortui pahasti ottelun loppuhetkillä. ManU:n neljännestä maalista vastasi Diogo Dalot.
Myös Tottenham pelasti nahkansa. Se oli hävinnyt avausosan hollantilaiselle AZ Alkmaarille maalein 0-1, mutta voitti nyt maalein 3-1 ja eteni yhteismaalein 3-2 jatkoon. Wilson Odobert oli Spursin suurin sankari kahdella maalillaan.
Konferenssiliigan puolella Chelsea eteni puolivälieriin. Se kaatoi FC Kööpenhaminan 1-0 Kiernan Dewsbury-Hallin osumalla ja eteni yhteismaalein 3-1 jatkoon.
Chelsean pitäisi kaiken järjen mukaan voittaa Konferenssiliiga, sillä se on tämän kauden osallistujista selvästi laadukkain ja kallein joukkue.