IF Gnistanin ja Kuopion Palloseuran välillä Oulunkylässä sunnuntaina pelatussa Veikkausliigan ottelussa riitti draamaa ja kuumia tunteita. KuPS kävi hakemassa Ogelista 2-1 -voiton 2253 katsojan silmien edessä.

Ottelun loppuhetkien tapahtumat puhuttavat vielä pitkään. Gnistanin iskemä tasoitusmaali hylättiin ja parranpärinä oli valmis.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

KuPSin maalivahti Johannes Kreidl lähti nyrkkeilemään kulmapotkusta tullutta palloa, mutta ohjasi sen kuitenkin omiin.

Kotijoukkue juhli railakkaasti tasoitusta, mutta ottelun erotuomari Matti Roth tuomitsikin tilanteesta vapaapotkun KuPSille.

Gnistanin pelaajat olivat täysin hämmentyneitä tuomiosta ja järjestivät torikokouksen Rothin ympärille. Sen seurauksena Gnistanin Armen Kabashille näytettiin keltaista korttia.

Gnistan siirtyi ottelussa johtoon 28. minuutilla, kun Gabriel Europaeus laukoi pallon upeasti verkon perukoille.

Jaakko Oksanen tasoitti 47. minuutilla ja KuPSin kapteeni Petteri Pennanen iski 2-1 -osuman 30 minuuttia myöhemmin.

KuPSilla on koossa viidestä ottelusta neljä voittoa ja tasapeli. KuPS siirtyi sarjan kärkeen pisteen erolla SJK:hon. Seinäjokiset ovat pelanneet yhden ottelun vähemmän.

Neljä ottelua pelannut IF Gnistan on sarjassa 11:ntenä yhdellä voitolla.

LUE MYÖS: Näkökulma: Tähti tähtien takana – laita tämä puolustajatähti seurantaan (Siniviiva.fi)