
UEFA on aloittanut tutkimukset neljää Real Madridin pelaajaa kohtaan. Heitä syytetään epäurheilijamaisesta käytöksestä.
Real Madrid kaatoi paikallisvastustajansa Atletic Madridin dramaattisesti rangaistuspotkukilpailun jälkeen Mestarien liigassa. Ottelun jälkeen jotkut Realin pelaajista innoistuivat hieman liikaa ja tekivät epäurheilijamaisia eleitä Atleticon faneja kohtaan.
Tutkimusten kohteena ovat Antonio Rüdiger, Kylian Mbappe, Vinicius Junior sekä Dani Ceballos. Rüdiger nähtiin TV-kuvissa esittämässä kurkun viiltämistä ja Mbappen nähtiin ottavan haaravälistään kiinni.
Atletico teki asiasta valituksen UEFA:lle ja se on ottanut asian käsittelyyn. Pahimmassa tapauksessa pelaajia odottaa pelikielto.
Real Madrid kohtaa Mestarien liigan puolivälierässä Arsenalin 8.4. Toinen osaottelu pelataan viikkoa myöhemmin.