
Southamptonin ja manageri Ivan Juricin tiet eroavat. Southamptonin putoaminen varmistui viikonloppuna.
Southampton hävisi sunnuntaina Tottenhamin vieraana 1-3. Samalla varmistui sen putoaminen, vaikka kautta on jäljellä vielä kahdeksan peliä.
Kertaakaan Valioliigan historiassa joukkueen putoaminen ei ole varmistunut aikaisemmassa vaiheessa. Se on onnistunut voittamaan ainoastaan kaksi ottelua tällä kaudella ja on kerännyt 10 pistettä.
Juric tuli Southamptonin valmentajaksi joulukuussa, kun Russell Martin oli saanut kenkää. Hänen alaisuudessaan joukkue on kuitenkin voittanut vain kaksi 16:sta ottelustaan.
Juricilla oli vaikea kausi, sillä hän aloitti AS Roman päävalmentajana, mutta siellä monoa tuli jo marraskuussa 12 ottelun jälkeen. Juricin aikakausi Southamptonissa on Valioliigan historian yhdeksänneksi lyhin.