
Jalkapallon Veikkausliigassa pelattiin lauantaina viiden ottelun kierros. Kierros tarjosi dramaattisen päätösottelun ja karut murskajaiset.
Tampereen Ilves järjesti lauantaina karmeat murskajaiset jalkapallon Veikkausliigassa ja nousi samalla sarjan kärkeen.
Ilves ei jättänyt sarjanousija KTP:lle mitään mahdollisuuksia, vaan haki Kotkasta rajun 5-0-vierasvoiton.
Roope Riski nousi Ilveksen suureksi hahmoksi. Hän vastasi tamperelaisten 1-0-maalista ja 3-0-maalista.
Riskin lisäksi Ilvekselle osuivat lauantaina myös Marius Söderbäck, Lauri Ala-Myllymäki sekä Teemu Hytönen.
Ilves on aloittanut kautensa vakuuttavasti, sillä kolmesta ensimmäisestä ottelusta sillä on yhtä monta voittoa.
Samaan saldoon on kyennyt myös SJK, joka kaatoi lauantaina IFK Mariehamnin 2-1 Kasper Paanasen kahden osuman myötä.
Valkeakosken Haka jatkoi puolestaan AC Oulun synkkää alkukautta voittamalla sen 2-1. Voitto oli Hakalle kauden toinen, kun taas Oulu ei ole toistaiseksi voittanut vielä peliäkään tällä kaudella. Päivän ensimmäisessä ottelussa FC Inter jatkoi voittamattomana, kun se kaatoi VPS:n 2-0.
Illan viimeisessä ottelussa Kuopion Palloseura oli pitkään vaikeuksissa FF Jaron kanssa, mutta voitti lopulta 1-0.
Kerfala Cissokolla oli avausjaksolla mahdollisuus viedä Jaro johtoon, mutta hän mokasi rangaistuspotkun.
Toisen jakson lopulla 84. minuutilla KuPS sitten viimein onnistui maalinteossa. Siitä vastasi vasta 17-vuotias Rasmus Tikkanen. Voitto oli KuPS:lle kauden toinen ja sillä on nyt kasassa seitsemän pistettä.
Veikkausliigan tulokset lauantaina 19.4:
VPS-FC Inter 0-2
Haka-AC Oulu 2-1
IFK Mariehamn-SJK 1-2
KTP-Ilves 0-5
KuPS-FF Jaro 1-0