
Valtteri Bottaksella ei ole asiaa kisakuljettajaksi hänen tavoittelemaansa Cadillac-talliin, jos The Times-lehden tieto pitää paikkansa.
Lehti uutisoi, että F1-sarjaan uutena tallina vuonna 2026 tuleva Cadillac on kiinnittämässä kokeneemmaksi kuljettajakseen meksikolaisen Sergio Perezin, joka sai viime kauden jälkeen potkut Red Bull-tallista.
Perezin taustajoukot vahvistivat jokunen aika sitten käynnistäneensä neuvottelut Cadillacin kanssa. The Times uutisoi, että neuvottelut ovat edistyneet hyvin.
Lehden mukaan sopimusta ei ole tosin vielä allekirjoitettu. Nyt viimeistellyn alla olisivat sopimuksen taloudelliset yksityiskohdat.
Perezillä on tuoda Cadillacille mittava sponsoripotti meksikolaisten yhteistyökumppaniensa tuella. Heistä merkittävin on maailman rikkaimpiin henkilöihin lukeutuva meksikolainen liikemies Carlos Slim.