
Toyotan Kalle Rovanperä tykittää hirmuiskussa Kanariansaarten MM-rallissa. Rovanperä jatkoi kisan neljännellä erikoiskokeella siitä, mihin huoltotauon alla jäi: taas pohja-aika.
Kanarian asfalttikisassa on ajettu nyt neljä erikoiskoetta ja Rovanperä on ollut niillä kaikilla omilla sekuntiluvuillaan.
Toistamiseen perjantaina ajettu Valsequillo-Telden 26,32 kilometrin mittainen ek sujui Rovanperältä vieläkin mallikkaammin kuin aamun veto.
– Olen varsin tyytyväinen. Teimme huollossa pieniä muutoksia autoon. Nyt meni ehdottomasti paremmin. Meillä on vielä parantamisen varaa kuten kaikilla, Rovanperä kommentoi pätkän maalissa.
Rovanperä takoi neljännelle ek:lle pohjat 4,5 sekunnin erolla tallikaveriinsa Sebastien Ogieriin. Toyota-kuskeista Elfyn Evans (+7,5) oli kolmas ja Sami Pajari (+11,2) neljäs.
Rovanperä johtaa kisaa 22,3 sekunnin erolla Ogieriin. Evans on jäänyt kärjestä 27,7 ja Hyundain Adrien Formauxin viidenneksi tiputtanut Pajari 45,6 sekuntia.
Perjantaina ajetaan vielä kaksi erikoiskoetta. Kisa päättyy sunnuntaina.