F1-kauden avanneen Australian GP:n aika-ajojen kylmä totuus tulee tässä: Ferrari otti turpaan niin että tärähti.

Molemmat Ferrari-kuljettajat, eli Charles Leclerc ja Lewis Hamilton ylsivät aika-ajojen viimeiseen osioon. Leclerc jäi kuitenkin seitsemänneksi ja Hamilton kahdeksanneksi. Erot McLarenin paalupaikkamieheen Lando Norrisiin olivat valtavat: 0,659 ja 0,877 sekuntia.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Ferrarin tuskaa lisää edelleen se, että aika-ajoissa McLarenin Norrisin ja Oscar Piastrin, Red Bullin Max Verstappenin ja Mercedeksen George Russellin lisäksi heidän edelleen ehtivät yllättäen myös Racing Bullsin Yuki Tsunoda ja Williamsin Alex Albon.

– Emme olleet siellä, missä halusimme olla, joten se oli meille ehdottomasti pettymys. Olen varma, että fanit ovat pettyneitä meihin, Leclercista 0,218 sekuntia jäänyt Hamilton myönsi Viaplaylle.

Aika-ajojen toisessa osiossa pyörähtänyt Hamilton oli kaikesta huolimatta suhteellisen tyytyväinen omaan esitykseensä. Hamilton selvästikin odotti, että Leclerc olisi ollut vielä suuremmalla erolla hänen edellään.

– Olen melko tyytyväinen siihen, että olin niin lähellä Charlesia ensimmäisissä aika-ajoissa punaisella autolla, jonka hän tuntee niin hyvin, Hamilton pyöritteli.

LUE MYÖS: Näkökulma: Jose Mourinho – Huono häviäjä vs. väärinymmärretty mestari (FutisUutiset.fi)