
F1-historia tuntee vain ja ainoastaan yhden todellisen Jäämiehen, eli Kimi Räikkösen. Vuoden 2007 maailmanmestari saattaa saada nyt kuitenkin arvoisensa manttelinperijän.
F1-maailma näkee tämän kauden sarjaa johtavan McLarenin aussikuski Oscar Piastrin, 24, luonteenpiirteissä paljon samaa kuin Räikkösessä.
– Hän on luonteeltaan erittäin laskelmoiva ja fiksu siinä, mitä hän radalla tekee. Hän tekee hallittuja riskejä, MM-sarjan kärkimiehen äiti Nicole kuvaili poikaansa 4BC-radiolle.
Espanjalaislehti AS tekee suoremman vertailun Räikköseen.
– Piastrista on tullut jääkylmä ja armoton kuljettaja, joka voi vastustaa Verstappenia ja antaa hänen maistaa omaa lääkettään.
Räikköstä monet vuodet hehkuttanut italialainen Gazzetta dello Sport pukee puolestaan julistuksensa sanoiksi tähän tyyliin:
– Formula 1:llä on uusi johtaja – Oscar Piastri, McLarenin jääpoika.
Piastri itse kertoi Bild-lehdelle, että hän välitä uudesta lempinimestään.
– En kutsuisi itseäni sellaiseksi, mutta ymmärrän miksi ihmiset niin tekevät. Ja kun olen kotona, poistun kokonaan Formula 1:stä ja kaikesta hälinästä. Siellä olen vain Oscar.
Niin teki pitkällä ja upealla F1-urallaan myös muuan Kimi.