Volkswagenin Sebastien Ogier on menestynyt rallin MM-sarjassa alkukaudella komeasti. Hän on voittanut kauden viidestä kisasta kolme ja johtaa MM-sarjaa 54 pisteellä ennen Sebastien Loebia, joka ajaa tänä vuonna enää yhden kilpailun. Ogierin todellinen ykköshaastaja Mikko Hirvonen on peräti 65 pistettä perässä.

MM-sarja jatkuu tulevana viikonloppuna Kreikassa. Ogierille Akropolis-ralli on tuonut paljon menestystä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Pidän Kreikan rallista, koska siitä minulla on hyviä muistoja. Ei pelkästään vuoden 2011 voittoni. Vuoden 2009 on sydämessäni erityisenä muistona, koska silloin löin itseni Kreikassa MM-sarjassa läpi.Sen jälkeen asiat ovat menneet vain paremmin ja paremmin, Ogier kommentoi.

Ogierin mukaan voitto ei ole tämän vuoden kisasta välttämättömyys.

– Kreikan ralli on yksi vaikeimmista ja kovimmista kisoista kauden aikana. Tietysti haluaisin voittaa joka kisan, mutta on ajateltava myös maailmanmestaruutta. Johdamme mukavalla erolla MM-sarjoja, joten voitto ei ole välttämättömyys, Ogier toteaa.

LUE MYÖS: Näkökulma: Suomalaiset rynnivät kohti Stanley Cupin voittoa – Leijonat odottavat turhaan (Siniviiva.fi)