Formula-ykkösten Lotus-talli yrittää neuvotella lähempää suhdetta moottorivalmistaja Renaultin kanssa. Tällä talli uskoo olevan vaikutusta siihen mihin talliin Räikkönen ensi kaudeksi lupautuu.

Genii Capital osti Lotuksen Renaultilta vuonna 2010. Red Bull on tällä hetkellä valmistajan isoin asiakas ja sillä on hallussaan ”premium-sopimus” Renaultin kanssa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Olemme tiiviissä keskustelussa Renaultin kanssa siitä miten voisimme kehittää yhteistyötämme. Sen takia sopimusta ei ole vielä allekirjoitettu, Geniin toimitusjohtaja Gerard Lopez kertoi Autosport-lehdelle.

Lotus-pomo Eric Boullier haluaa myös varmistuksen tallin kilpailukyvystä jotta Räikkönen pysyisi tallissa.

– On selvää, että Kimi tykkää ajaa kilpaa meillä ja haluaisi jatkaa. Kimi haluaa varmistaa, että meillä on kaikki palaset kohdillaan ensi kautena kun sääntömuutokset astuvat voimaan. Me teemme nyt lujasti töitä sen eteen ja pikku hiljaa palaset alkavat loksahdella paikoilleen, Boullier kertoi optimistisena.

LUE MYÖS: Näkökulma: Suomalaiset rynnivät kohti Stanley Cupin voittoa – Leijonat odottavat turhaan (Siniviiva.fi)