
Formula ykkösten nelinkertainen maailmanmestari Max Verstappen on tullut tutuksi varsin tuittupäisenä persoonana.
Hän ei ole epäröinyt näyttää mieltään, kun on mielestään tullut väärinkohdelluksi. Verstappen on toisinaan antanut Formula ykkösten päättäjienkin kuulla kunniansa.
Viime sunnuntaina Saudi-Arabian Jeddassa Verstappen sai viiden sekunnin aikarangaistuksen blokattuaan kisan voittajaa Oscar Piastria startissa. Tämä johti siihen, että Verstappen jäi kisassa toiseksi.
Verstappen oli raivoissaan, mutta protestoi tällä kerralla rangaistustaan erikoisesti. Hän päätti olla kommentoimatta kisatapahtumia ja lausui tv-haastattelussa vain kiitokset yleisölle.
Verstappenin hyvin tunteva entinen F1-ajaja Giedo van der Garde katsoo Verstappenin muuttuneen paljon.
– Aiemmin hän olisi menettänyt malttinsa täysin ja laukonut suoran mielipiteensä saman tien. Nyt hän sanoi vain, että ihanaa ja keskittyi kilvanajoon, totesi van der Garde Grandprix.com:n mukaan.
Van der Garde antaa ymmärtää, että tämä olisi merkki Verstappenin henkisestä kasvusta ja kypsyydestä. Mielipidettään ei ole enää tarvetta tuoda suoraan esille, koska kaikki tietävät sen muutenkin. Suunsoitosta ei ole apua päättäjiä vastaan.