
McLarenin F1-kuski Lando Norris ajoi seinään lauantaina Saudi-Arabian GP:n aika-ajon viimeisessä osiossa.
Norris ei pystynyt tekemään aikakierrosta viimeisessä osiossa. Se tarkoittaa, että hän lähtee sunnuntain kisaan 10. ruudusta.
Brittikuski ruoski itseään välittömästi aika-ajon jälkeen. Hän kutsui itseään ”vi*un idiootiksi” tiimiradiossa. Tunteet olivat hieman viilentyneet, kun Norris tuli median eteen.
– Se oli vain virhe. Kaikki tuntui ihan hyvältä siihen saakka. Auto oli vahva, joten olen pettynyt.
– Tein oman ja tallin henkilökunnan elämän hankalammaksi huomista ajatellen, koska jätkillä on iso työ saada kaikki kuntoon huomiseksi, avautui Norris.
– Mutta ei ole varmaa, että olisimme päässeet paalulle, koska Max näytti tekevän hyvää työtä. Red Bull oli vahva koko aika-ajon, joten se ei ollut yllätys.