
Red Bullin F1-floppi Liam Lawson joutunee tekemään tilaa Racing Bullsin Yuki Tsunodalle huhtikuun alussa ajettavassa Japanin GP:ssä.
Red Bull pitää tällä viikolla hätäkokouksen tiiminsä tilanteesta. Kokouksessa on tapetilla tiettävästi kaksi asiaa: Red Bullin auton vaisu vauhti ja Lawsonin potkut.
Kaikki viittaa nyt siis siihen, että Tsunoda nostetaan Red Bullin kakkostallista Lawsonin tilalle Max Vertappenin uudeksi tallikaveriksi.
Tsunoda on tietenkin innoissaan tästä mahdollisuudesta.
– Miksi ei. Japanissa? Joo, olen 100-prosenttisesti siinä mukana. Tarkoitan, että Red Bullin auto on paljon nopeampi, Tsunoda oli kertonut F1-medialle Kiinan GP:n yhteydessä.
Se oli ollut liikaa Racing Bullsin lehdistöpäällikölle, joka oli raahannut Tsunodan pois median edestä.
– Tämä on nyt ohi, lehdistöpäällikkö oli tiuskinut ärtyneenä Tsunodalle, joka ehti siis puhua ainakin jo puolittain ohi suunsa tulevan osalta.