Red Bull on tällä hetkellä omaa luokkaansa formula ykkösissä. Vain Aston Martin on pystynyt edes jollain tapaa haastamaan tallia.

Fernando Alonsooli perjantain ensimmäisen harjoituksen kolmas ja toisessa harjoituksessa hän kiilasi kahden Red Bullin väliin toiseksi.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Marssijärjestys on kuitenkin selvä: ensin tulee Red Bull ja sitten vasta kaikki muut.

– Ferrarilla on nyt vähän enemmän moottorissaan. Meidän takana tulee olemaan kova taistelu Alpinen ja Fernando Alonson sekä jossain määrin myös Ferrarin kanssa, Red Bullin neuvonantajaHelmut MarkoennakoiSky Germanylle.

Markon mukaan Red Bull on löytänyt autoonsa oikeat säädöt ja ainoat kysymysmerkit liittyvätkin renkaisiin.

– Olemme tyytyväisiä ja olemme löytäneet oikeat säädöt autoihin. Renkaiden valinnan suhteen meidän pitää vielä tarkastella, kumpi olisi parempi valinta kisaan. Siksi käytimme tänään pehmeää ja mediumia, Marko sanoi.

Lue myös: Mercedes-pomo Toto Wolff latasi lohduttoman kommentin – ”Olemme olleet yksinkertaisesti väärässä”

LUE MYÖS: Haastattelu: Asiantuntija varoittaa Leijonia laatua täynnä olevasta Ruotsista – ”Pelaajille spesiaalitilanne” (Siniviiva.fi)